Sushi
Sushi je najznámejšie a najobľúbenejšie japonské jedlo. Jeho história siaha až do 7. storočia, kedy sa výroba sushi presunula z Číny do ostrovného Japonska. Takže tradičné japonské jedlo má svoje korene v Číne a nie v Japonsku, ako by sme si mohli myslieť. Sushi sa spočiatku vyrábalo z viac praktických ako gurmánskych dôvodov. V tých časoch samozrejme neexistovali chladničky a výroba sushi bola jediná možnosť uskladňovania rýb. Na kvasenie rýb používali v tých krajoch dostupnú ryžu a soľ. Zo začiatku sa konzumovala len ryba a ryža sa, ako dodatočná ingrediencia, vyhadzovala. Až postupom času , keď sa do ryže začal pridávať i ocot, sa ryža stala základom sushi.
Sushi si ľudia často mýlia so sashimi, čiže surovou rybou. Ide o omyl, pretože v Japonsku sú to dve odlišné jedlá. Za hlavnú ingredienciu sushi sa totiž považuje lepkavá octová ryža a nie ryba v nej. Poznáme totižto i druhy sushi, v ktorých sa žiadna surová ryba nenachádza alebo je nahrádzaná inými morskými plodmi či dokonca mäsom.
Existuje viacero druhou sushi, ktoré sa líšia rôznymi náplňami, koreninami, ingredienciami a hlavne celkovým spájaním rozličných chutí.